Loodusretked VII - IX klassile
1. Tutvume putukate maailmaga (toimub Viljandi muuseumis)
2. Õpime puid ja põõsaid
3. Puuliigid meie ümber
TUTVUME PUTUKATE MAAILMAGA
Iga putukaliigi elutsükkel munast valmikuni on omapärane ja huvipakkuv. Hobientomoloogid on kinkinud Viljandi muuseumile ainulaadse putukakogu, millega kooliõpilased saavad tutvuda. Lisaks uurime putukaliike binokulaariga, huvitume putukate eluviisist, vaatleme nende kehaehitust, mõtiskleme putukate arengu, toitumise ja paljunemise üle. Putukate elu meie kodus, metsas, põllul. Tutvume Eestis tavaliste ja ka haruldaste ning unikaalselt käituvate putukaliikidega. Proovime määrajate abil putukaliike määrata ja endale lemmikuid leida. Õpime põhjalikumalt tundma mõnda putukaliiki, tema elukeskkonda. Õpilased näevad ka esitlust „ Putukate maailm“.
Lisaks putukate maailmaga tutvumisele saavad õpilased osaleda Viljandi muuseumi poolsel programmil: „Linnud ja loomad Viljandimaal“, „Inimtegevus läbi ajaloo“, „Rehetare pere“, „Viljandi tööstus“ või tutvuda giidi juhendamisel Viljandi muuseumi näitusemajaga. Programmid on üldharivad, puudutades teemavaldkondi nagu inimene ja loodus, ühiskonnaõpetus, ajalugu jt.
Toimumiskoht: Viljandi muuseum
Sihtgrupp: 7-9 klass
Programmi läbiviimise aeg: november, detsember, jaanuar, veebruar, märts
Grupi suurus: kuni 26 õpilast +2 saatjat, suuremad grupid kokkuleppel
Programmi pikkus: 3 tundi
Eesmärk ja seos õppekavaga: programmi eesmärk on õppida organismide seoseid. Õppida põhjalikumalt tundma putukaliike, nende elukeskkonda.
Vahendid: läbiviijate poolt
Lisainfo: palume suhtuda õpikeskkonda väljaspool kooli lugupidavalt
Päevakava:
Sissejuhatus. Ülevaade päevakavast. Õpilased jaotatakse kahte gruppi ja grupid osalevad korda määda putukate programmil (töö binokulaariga, putukate määramine ja uurimine, esitluse kuulamine)
ja muuseumi poolsel programmil. Täpsem info muuseumipoolsete programmide kohta: Liis Jürken (liis.jyrken@muuseum.viljandimaa.ee)
Juhendajad : Tiina Viir ja Liis Jürken
Programmi maksumus: 240,-
Väikeste gruppide korral saab valida 30 minutit kestva Viljandi muuseumi ekskursiooni,
mille viib läbi Heli Grosberg
Programmi maksumus: 170,-
ÕPIME PUID JA PÕÕSAID
Meid ümbritsevad erinevad puu- ja põõsaliigid. Nii looduslikud liigid kui ka võõrpuuliigid. Nii söödavate viljadega liigid kui ka mürgiste viljadega liigid. Nii mõnigi liik sobib kasvama parki ja võib kasvada ka linnatingimustes. Kas puu- ja põõsaliikide paigutamisel parki on ka mingisugused põhimõtted? Kuidas tagada puu- ja põõsaliikide hea kasv ja hooldatud välimus? Milleks kasutatakse erinevaid puuliike, nende puitu ja vilju? Nendele ja veel paljudele teistele küsimustele saab vastuse meie retkel parki, õppides mänguliselt tundma puu- ja põõsaliike ja leides vastuseid pargi kujunduse ning hoolduse kohta läbi erinevate põnevate ülesannete. Pargiretk arendab õpilaste loovat mõtlemist.Õpilased õpivad märkama, vaatlema, küsimusi esitama, analüüsima ning järeldusi ja üldistusi tegema otseses kokkupuutes looduskeskkonnaga.
Toimumiskoht: Valuoja park Viljandis või Heimtali park
Sihtgrupp: 7-9 klass
Programmi läbiviimise aeg: oktoober, november, veebruar, märts, aprill
Grupi suurus: 30 õpilast
Programmi pikkus: 3 tundi
Eesmärk ja seos õppekavaga:
Programmi eesmärk on õppida pargis kasvavaid puu- ja põõsaliike, milliste hulka kuuluvad ka võõrpuuliigid. Arendada ruumilist ja loovat mõtlemist.
Vahendid: läbiviijate poolt
Lisainfo: palume valida pargiretkeks sobiv riietus ja jalanõud. Õpilastel kaasa võtta endale jook ja söök.
Päevakava:
-
Sissejuhatus. Ülevaade päevakavast. Õpilased jaotatakse 2-te gruppi.
-
Õpime tundma puu- ja põõsaliike, nende praktilist kasutamist rahvalikus meditsiinis. Pööratakse tähelepanu puude- ja põõsaste kasvutingimustele, pargi kujundusele ja pargihooldusele. Arutatakse, kuidas kasutada puude vilju ja mida tehakse puude puidust.
-
Einestamine pargis.
-
Grupitööd ja mängud. Orienteerumismäng. Puude tundmaõppimise mäng. Kujundite otsimise mäng.Uuriv tegevus, kasutatakse luupe. Viljade ja pungade kogu tegemine.
-
Kokkuvõtted ja tagasiside.
Juhendajad on metsaspetsialistid Ülle Kuldkepp ja Tiina Viir
Programmi maksumus 120,- (ühe juhendajaga)
Programmi maksumus 240,- (kahe juhendajaga)
PUULIIGID MEIE ÜMBER
Eestis looduslikult kasvavad puuliigid, nende kasutamine. Puud kui kultuuriloo kandjad, puud kui ravitsejad, puud kui eluaseme ja soojuse andjad, puud tarbeesemete ja käsitööesemete materjalina. Eesti metsades lubab metsaseadus kasvatada ka mõningaid võõrpuuliike, mida võiksime nendest liikidest teada? Milliseid võõrpuuliike eelistame me parkides ja koduaias? Millised liigid on külmakindlamad ja võivad kaunistada meie silma pikka aega, millistega on meil rohkem hoolt ja vaeva? Räägime ka eriti eksootilistest ja huvitavatest okaspuudest.
Toimumiskoht: väljasõiduprogramm, toimub koolis/asutuses
Sihtgrupp: 7-9 klass
Toimumise aeg: aastaringselt
Grupi suurus: 30
Programmi pikkus: 1,5 tundi
Eesmärk ja seos õppekavaga:
Ülevaade puuliikide kasvamisest, kasvatamisest ja kasutamisest Eestis. Taimede uurimine ja kasvatamine. Võõrpuuliigid.
Vahendid: juhendaja pool
Päevakava:
-
Sissejuhatus.
-
Slaidiprogramm eksootolistest ja huvitavatest okaspuudest.
-
Eestis looduslikult kasvavad puuliigid, nende kasutamine.
-
Puud kui kultuuriloo kandjad. Puude tähtsus inimese elus.
-
Tutvume võõrpuuliikidega, milliseid lubab Eesti metsades kasvatada metsaseadus. Kuidas on need liigid kohastunud meie metsades?
-
Parkides ja koduaedades enamlevinud võõrpuuliigid ja nende kasvatamine.
-
Küsimused ja vastused, Tagasiside.
Juhendaja: Tiina Viir
Maksumus: 120 eur
Lisainfo: kuna on tegemist väljasõidukursusega, siis programmi hinnale lisandub sõidukulu olenevalt esitluse toimumise asukohast. Viljandi linnas sõidukulu ei lisandu.